Nový článok

Autor: Mário Mišovič | 29.4.2012 o 9:26 | (upravené 29.4.2012 o 11:21) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  71x

Význam medu v dejinách ľudstva.
História ľudstva je úzko spojená s včelím pokrmom zvaným med. Takmer vo všetkých kultúrach bol med nbielen potravinou ale aj liečebným prostriedkom. Dokazujú to aj najstaršie maľby na stenách nakreslené pred 10 000 až 15 000 rokmi, ktoré sú vyobrazené v Španielsku.

 

Význam medu v dejinách ľudstva.

História ľudstva je úzko spojená s včelím pokrmom zvaným med. Takmer vo všetkých kultúrach bol med nielen potravinou ale aj liečebným prostriedkom. Dokazojú to aj najstaršie maľby na stenách nakreslené pred 10 000 až 15 000 rokmi, ktoré sú vyobrazené v Španielsku.

Od Vikingov vieme, že medom sa posilovali na lodiach pri výpravách a Rimania ho zasa používali pred bojom. Med dokonca používali na vlastnú ochranu pred nepriateľom a to tak, že vyhladovaným vojakom podstrčili halucinogénny med pochádzajúci z rastlín, ktoré vyvolávali halucinácie a tak po jeho konzumácii dostávali ozbrojenci rôzne stavy malátnosti, závrate, halucinácie a neboli schopný boja, čo znamenalo, že vojsko nemohlo pokračovať v boji a muselo oputiť bojisko. Med sa často používal aj na konzervovanie ovocia, uchovávanie rýb v čerstvom stave. Med sa v minulosti využíval nielen ako sladidlo, ale aj ako nápoj. Napríklad už starí Slovania si vedeli pripraviť chutný nápoj z medu v dnešnej dobe zvaný Medovina. V stredoveku bol med veľkou vzácnosťou a významným obchodným artiklom. Na niektorých územiach sa dane odvádzali vo forme medu. Na našom území existovali zberači medu zvaný brtníci. Brtníctvo bolo v minulosti veľmi vážne povolanie. Brtníci mali vlastný cech a tešili sa určitým privilégiám, boli napríklad oslobodený od cla a riadili sa vlastným právnym rádom. Povieme si kto to vlastne brtník bol. Brtník bol v spoločnosi veľmi uznávanou osobou ktorá mala určité výsady pred bežným poddaným. Boli to veľmi odvážny ľudia preto, že vyberali včelám med z dutín stromov, ktoré boli umiestnené niekedy aj veľmi vysoko v korunách stromu čo bola niekedy veľmi vyčerpávajúca činnosť. Brtník sa musel k tejto dutine dostať a niekedy musel skutočne vyvinúť obrovské úsilie a vybrať včielkam zásoby, ktoré mali uskladnené. V tejto dobe boli včielky divokožijúce a ľudia si ich až v neskoršej dobe zdomácnili a to tak, že dutinu kde žili včielky odrezali tak, aby im nepoškodili príbytok a preniesli si klátiky so včielkami bližšie k obydliu a tak sa z divokej včely stala včela domáca. Ľudia v staroveku si dlho nevedeli vysvetliť pôvod medu preto mnohé národy považovali med ako pokrm bohov. V niektorých kultúrach slúžil med ako dôležitý obetný dar. Mojžiš tiež viedol svoj ľud do zeme kde tečie mlieko a med v minulosti zvaný /Mannou/. Med zohrával veľkú úlohu aj v ľudovom liečiteľstve. V minulosti sa med používal k hojeniu rán. V Egypte sa zachovali recepty určené k liečeniu slabosti, žalúdočných ťažkostí, zápchy. Medzi najznámejšie osobnosti v liečení medom patril Hippokrates doporučoval med pri horúčke ale aj pri ošetrovaní zapálených a ťažkohojacich sa rán. Med a jeho liečivé účinky boli národom veľmi známe za čo môžeme ďakovať tak usilovnému tvoru ako je včielka medonosná, ktorá vie vytvoriť množstvo zdravých produktou okrem medu a to sú : peľ, propolis, včelí jed - apisin, materskú kašičku, vosk a iné, o ktorých si povieme na budúce.

S pozdravom Mário Mišovič

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?